KOLEKTORY

Kolektory slouží k vedení vodovodu, parovodu, tel. linek, kabelových televizí, silových kabelů někde i kanalizace. Výhoda kolektoru je samozřejmě v tom, že je veškeré tech. vedení přístupné, a nemusí se při opravách rozkopávat chodníky aj. Existují dva typy kolektoru a to ražené (tato metoda se používá hlavně v husté zástavbě př. hist. centrum Prahy,Brna). A dále hloubené, staví se většinou ještě před započetím ostatní výstavby, jsou pár metrů pod povrchem. V Plzni máme jen tento druhý typ. Dalším rozdělením kolektorů se již nehodlám zabývat, jelikož různých typů je ještě mnoho a z hlediska podzemní stavby není kolektor až tak zajímavý natož pěkný, je tedy pravda, že píši o kolektorech  plzeňských. Ale takový ražený kolektor v Praze nebo Brně, je  už docela unikátní stavba.
V Plzni jsou kolektory převážně na sídlištích Severního předměstí. Jinak, pokud si chcete přečíst něco víc o kolektorech, doporučuji stránky Kolektory.cz

PLZEŇ
Kolektor Košutka, Bolevec, Lochotín
Kolektor Vinice
Kolektor Plzeňská teplárenská
Kolektor ZČU  (zdroj foto - www.podzemi.chytrak.cz)
Krátká (asi 70 metrů dlouhá) kolektorová chodba pod Klatovskou třídou, v úrovni divadla J.K.T. V chodbě s několika trubkami, byla zachována i středověká studna.
Asi 100 metrů dlouhá  koletorová chodba pod bývalým DK Inwest na Americké ul.
Kolektor Škoda